W jakich kolorach urządzić pokój niemowlaka?

Strona głównaDomW jakich kolorach urządzić pokój niemowlaka?

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to nie lada wyzwanie. W pierwszych miesiącach przestrzeń ta powinna być funkcjonalna przede wszystkim z punktu widzenia rodziców, a dopiero potem dla ich dziecka. Wybór odpowiednich kolorów i farb wpływa zaś nie tylko na estetykę, ale także na rozwój malucha. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać barwy, by to miejsce było piękne i bezpieczne.

Artykuł sponsorowany

Kontrast i delikatność

Przede wszystkim, projektowanie wnętrz, w tym także pokoju dla niemowlaka, to proces, który wymaga odpowiedniego planowania. Wybór kolorów powinien mieć miejsce nie przed sklepowymi półkami z farbami, ale w spokojnym, domowym zaciszu z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej kilkumiesięcznym. Zanim więc wybierzecie się na zakupy, pomyślcie, jak chcecie urządzić to miejsce, jakie meble są dla was i dla waszego dziecka niezbędne.

Jeżeli chodzi o same kolory, to musicie pamiętać, że wnętrze powinno sprzyjać zasypianiu oraz odpoczynkowi. Warto postawić więc na stonowane, delikatne palety. Najprostszym wyborem jest tutaj biel, lecz możecie także postawić na ciepłe i delikatne szarości oraz beże. Inną opcją są chłodne oraz pastelowe odcienie błękitów i zieleni.

Projektowanie wnętrza dla waszego dziecka ułatwi wam to, że meble dla najmłodszych są dostępne w jasnych barwach. Dzięki temu, bez problemu dopasujecie je do ścian, niezależnie od tego, jak zostaną pomalowane. Natomiast, jeżeli chodzi o dodatki, pamiętajcie, że przez pierwsze trzy miesiące życia dzieci nie rozróżniają kolorów, tylko dostrzegają kontrasty. Idąc tym tropem, do beżowych czy szarych ścian dobierzcie ciemnobrązowe zasłony, a do tych niebieskich czy zielonych, te w głębokim granacie czy bardzo ciemnej zieleni.

Ściany możecie ozdobić prostymi obrazami biało-czarnymi czy biało-granatowymi z geometrycznymi, niezbyt złożonymi wzorami. W podobnym deseniu mogą być także poszewki na poduszki, dywan na podłodze czy abażur lampki. Dzięki różnicy kolorów przyciągną wzrok malucha, a jednocześnie wpiszą się w spokojną kolorystykę wnętrza. Pamiętajcie jednak, że ważny jest umiar, by nie wprowadzać chaosu.

Wybór farb i malowanie

Proces, jakim jest projektowanie wnętrz, obejmuje także wybór konkretnych farb. Obecnie sporym ułatwieniem jest możliwość zamówienia próbników pozwalających na przetestowanie danej palety na kawałku ściany. Polecamy tę opcję, ponieważ nie zawsze odcień opisany na stronie internetowej czy w katalogu będzie się prezentować w rzeczywistości tak, jak tego oczekujemy.

Szukając właściwego koloru, zwróćcie uwagę także na trwałość i odporność na zabrudzenia oraz skład. Farba do pokoju dziecka nie powinna zawierać substancji szkodliwych, mogących uczulać. Wybierzcie więc taki produkt, który jest hypoalergiczny, posiada np. atesty Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz jest rozcieńczony wodą. Dzięki temu wyeliminujecie prawdopodobieństwo, że ze ścian uwolnią się związki mogące zaszkodzić zdrowiu niemowlaka.

Sam proces malowania zaplanujcie z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ farba musi wyschnąć, a pokój trzeba porządnie wywietrzyć. Najlepiej czynności te wykonać nawet trzy – cztery miesiące wcześniej, by spokojnie przygotować całość.

Podsumowując, projektowanie wnętrza dla niemowlaka nie jest takie proste, jak się wydaje i trzeba zacząć wszystko nawet kilka miesięcy przed porodem. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi wam wybór kolorów i proces ten będzie czystą przyjemnością.

Przeczytaj również

Komenatrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj