Jak wybrać odpowiedni telewizor podczas projektowania salonu?

Strona głównaDomJak wybrać odpowiedni telewizor podczas projektowania salonu?

Telewizor znajdziemy w niemal każdym salonie – nawet, jeśli na co dzień nie oglądamy typowych programów telewizyjnych, chętnie włączamy seriale i filmy na platformach streamingowych. Wybierając telewizor do salonu, warto kierować się nie tylko jego designem, lecz przede wszystkim parametrami technicznymi.

Artykuł sponsorowany

Wielkość ekranu i rozdzielczość – co warto o nich wiedzieć?

Zastanawiając się, jaki telewizor kupić, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość ekranu oraz rozdzielność konkretnych urządzeń. Co ciekawe, większe nie zawsze znaczy lepsze – zasada ta znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku małych salonów. Rozmiar ekranu powinien być dopasowany do odległości, z jakiej zamierzamy oglądać telewizję. Rozdzielczość ekranu zależy od przekątnej telewizora. Obecnie największą popularnością cieszą się modele o rozdzielczości 4K i przekątnych od 43 do 85 cali. Coraz większym uznaniem cieszą się jednak telewizory 8K, przy czym są to już produkty z wyższej półki. Przy telewizorach 4K przelicznik, na podstawie którego określimy odległość kanapy od urządzenia, wynosi około 2,1 cm. Oznacza to, że kupując telewizor 50 calowy, powinniśmy ustawić kanapę w odległości około 105 cm. 

Jak wyświetlacz wybrać?

Kolejnym bardzo istotnym aspektem w kontekście wyboru telewizora jest określenie rodzaju wyświetlacza. Obecnie najczęściej decydujemy się na QLED, NanoCell albo Oled. W telewizorach QLED mamy do czynienia ze światłem LED w kolorze niebieskim. Uzyskany obraz jest więc znacznie wyraźniejszy, zwłaszcza przy odtwarzaniu czerwieni i zieleni. W telewizorach NanoCell zastosowanie znalazły nanokryształki, które filtrują podstawowe kolory – zielony, niebieski i czerwony. Obraz jest niezwykle wyraźny i żywy, nasycony. Tymczasem wyświetlacze OLED wykorzystują LED-y, ale pochodzenia organicznego. Obraz jest czysty, wyraźny, dobrze widoczny z każdej perspektywy. 

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając telewizor?

Wielkość ekran, rozdzielczość i rodzaj wyświetlacza to tak naprawdę najważniejsze aspekty, jakie bierzemy pod uwagę, wybierając telewizor. Niemniej jednak nowoczesne urządzenia wyposażone są również w szereg innych funkcji. Bardzo istotne są te z zakresu smart TV, dzięki którym możemy oglądać programy przez platformy streamingowe. Telewizor musi być wyposażony w złącza, które umożliwią nam połączenie się z siecią – bez dostępu do internetu smart TV nie działa. Pomocna może być również bezprzewodowa łączność z innymi urządzeniami. Dużą popularność zyskuje platforma Android TV, dzięki której – jak nietrudno się domyślić – można połączyć telefon i telewizor. Coraz częściej dostępne są również telewizory wyposażone w sztuczną inteligencję, która podpowiada na przykład, jaki program warto zobaczyć. Tego rodzaju udogodnienie sporo jednak kosztuje i nie zawsze okazuje się niezbędne. Telewizory wyposażone w większą liczbę funkcji zwykle są droższe, choć nie jest to regułą. Pamiętajmy też, że zupełnie inne parametry powinno mieć urządzenie, za pomocą którego będziemy oglądać filmy, seriale czy programy, a inne, które służy na przykład entuzjastom gier komputerowych. Bardzo ważna jest funkcja HDR, dzięki której można zobaczyć to, czego starsze telewizory nie były w stanie pokazać w odpowiedni sposób. Obecnie posiada ją zdecydowana większość wchodzących na rynek urządzeń.

Przeczytaj również

Komenatrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj