FB

Profile szkół

Publiczna Szkoła Podstawowa im.Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy

Dąbrowica 78

39-450 Dąbrowica

Szkoła ośmioklasowa. Motto pracy szkoły brzmi „ Nie rozum dziecka chodzi do szkoły, ale ono całe „. Naszym celem jest rozbudzanie aktywności i motywacji uczniów do zdobywania wiedzy poprzez zajęcia z gry w golfa, własne szkolne projekty np. RELAKSEM W STRES , oraz budowanie pewności siebie i odporności na niepowodzenia uczniowskie w drodze do sukcesu.

Dyrektor Szkoły: Krzysztof Dolecki
Koordynator Koloratorium w szkole: Beata Hynowska

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

37

Miejsce

Miejsce
w rankingu

24

Punkty

Ilość
punktów

6 919,15

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Uczniowie kl. VII w ramach lekcji powtórzeniowej o układzie pokarmowym przeprowadzili dośw. pt."Skrobia-czyli dlaczego ziemniak tuczy". Przygotowali różne rodzaje produktów: ziemniak, jabłko,3 rodzaje serków.Najpierw wykonali próbę badawczą na zawiesinie z mąki ziemniaczanej i wody. Następnie badali , które produkty zawierają skrobię.Po dodaniu płynu Lugola wyciągnięto wnioski. Skrobia była w jabłku i ziemniaku. Wnioski zapisali na karcie pracy.

Opis lekcji:

Podczas zajęć biologii uczniowie kl. V przeprowadzili dyskusję na temat -dlaczego ciasto rośnie?W opracowaniu właściwej odpowiedzi pomogło im obejrzenie filmiku Koloratorium oraz przeprowadzenie doświadczenia otrzymania tlenku węgla (IV)w reakcji wodorotlenku sodu z kwasem octowym. Jego obecność potwierdzili spalaniem łuczywa, a wnioski zapisali na karcie obserwacji.Uczniowie zachwyceni lekcją już przygotowują się do wykonania następnego dośw.

Opis lekcji:

Uczniowie kl.VII sprawdzali ile tlenu jest w powietrzu. Wykonująć doświadczenie udowodnili, że w prosty sposób można zbadać zawartość tlenu w powietrzu, pamiętając, że jest to pierwiastek podtrzymujący palenie.Wypełnili karty pracy i zastanowili się, jakie inne gazy wchodzą w skład powietrza. Następnie przedyskutowali znaczenie zawartości różnych gazów w powietrzu oraz skład powietrza wydychanego przez człowieka.

Opis lekcji:

Dziś uczniowie klasy IV i VII wykonali eksperyment, w którym wykorzystali 3 roztwory o różnej gęstości.Pipetą odmierzali poszczególne płyny i w kolejności od najcięższego do najlżejszego umieszczali w cylindrze miarowym. Powstała w ten sposób trójbarwna piramida roztworów. Uczniowie sami doszli do sformułowania wniosku, iż najgęstszy roztwór znajduję się na samym dole. Uzupełnili kartę pracy i rozwiązali quiz.To była naprawdę ciekawa lekcja.

Opis lekcji:

Dzisiaj na zajęciach z koloratorium uczniowie klasy V zmierzyli się z doświadczeniem, które miało na celu otrzymanie tlenu z nadtlenku wodoru z użyciem drożdży. Po przeprowadzeniu doświadczenia zgodnie z instrukcją zaobserwowali, że po połączeniu suchych drożdży z wodą utlenioną na powierzchni spienionych drożdży wydobywa się gaz, który powoduje zapalanie się żarzącego się łuczywka. Zgodnie stwierdzili, iż jest to tlen.

Opis lekcji:

Uczniowie klasy IV i V zajęli się eksperymentem, który miał na celu wykazanie, że ogrzewanie, dodawanie kwasu i alkoholu powoduje denaturację białka jaja kurzego. Zauważyli zmiany wyglądu w każdej ze zlewek. Obserwacjami i wnioskami podzielili się ze swoimi kolegami z innych klas.

Opis lekcji:

Klasa VIII już wie czym jest DNA i jak ważna jest jego rola. Dzisiaj na lekcji biologii uczniowie wyizolowali DNA z banana za pomocą zimnego etanolu.Była to niesamowita lekcja powtórzeniowa i doświadczenie z efektem WOW!- Dziękujemy całemu zespołowi Koloratorium!

Opis lekcji:

Uczniowie klasy 5 przeprowadzili doświadczenie mające na celu poznanie pojęcia pH. Na początku, za pomocą papierków wskaźnikowych, badali pH różnych substancji z którymi spotykamy się na co dzień. Następnieokreślili pH wody z ogórków kiszonych i pepsi. Całe doświadczenie okazało się niezwykle kolorowe, a uczniom dostarczyło wielu emocji.

Opis lekcji:

Dziś poznaliśmy proces krystalizacji oraz pojęcia roztworów nasyconych, rozpuszczalności, zarodka krystalizacji. Przyjrzeliśmy się bliżej soli o nazwie octan sodu, dzięki której mieliśmy okazję obejrzeć proces niemal ekspresowej krystalizacji. Podobne doświadczenie wykonywaliśmy w młodszych klasach , kiedy to otrzymywaliśmy kryształki z przesyconego roztworu soli kuchennej.

Opis lekcji:

Celem doświadczenia było wykrycie białka za pomocą reakcji biuretowej. Uczniowie przypomnieli sobie informacje na temat budowy białka. Wykonali doświadczenie, które pozwoliło im udowodnić istnienie białka w produktach spożywczych wypełnili kartę obserwacji. Po wykryciu białka w jajku sprawdzali inne produkty spożywcze.Zachwycali się kolorem soli miedzi, powstałego osadu wodorotlenku i zmianą barwy na fioletową po kontakcie z białkiem.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.