FB

Koloratorium

Cynkuś

Po raz pierwszy został napotkany w Olkusz. Córka pewnego mężczyzny pracującego w kopalni, w której wydobywa się cynk, ujrzała go w łazience. Prawdopodobnie przywędrował on z kopalni z ojcem dziewczyny. Cynkuś wyglądem przypomina psa. Jego uszy, w niesamowity sposób tworzą litery "Zn," które są skrótem wyżej wspomnianego pierwiastka. Jego tułów i kończyny przybierają kształt wiązania chemicznego. Stworek jest wielkości zaciśniętej dłoni. Jego barwa jest srebrzysta z brązowymi znaczeniami, co nadaje mu wygląd typowego kundla. Stworki mają miłe usposobienie. Nie są toksyczne dla ludzi i środowiska. Niestety silne kwasy są dla nich niebezpieczne. Stworki rozpuszczają się pod wpływem skrajnych wartości pH. Każdy posiadacz tego stworka nie może narzekać na stan skóry, paznokci i włosów.

Wiktoria Garbacz PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Z ODDZIAŁAMI PRZEDSZKOLNYMI W STRZEGOMIU STRZEGOM

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.