FB

Profile szkół

Szkoła podstawowa im. Św. Kingi w Knurowie

Knurów 46

34-434 Knurów

Szkoła Podstawowa im.Św. Kingi położona jest w malowniczej miejscowości w gminie Nowy Targ. Dzięki swojej lokalizacji uczniowie naszej szkoły mają wspaniałe warunki do poznawania przyrody. W szkole działa Klub Odkrywców, który zgłębia tajniki wiedzy przyrodniczej poprzez eksperymenty i doświadczenia. Tego typu zajęcia bardzo uatrakcyjniają działania edukacyjne, a także sprawiają, że wiedza przekazywana jest w sposób przystępny i praktyczny. Nasi klubowicze marzą jeszcze o pracowni biologiczno- chemicznej. Udział w konkursie jest dla nas szansą na bardziej intensywne działania.

Dyrektor Szkoły: MAGDALENA SURÓWKA
Koordynator Koloratorium w szkole: BOŻENA ŻUREK

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

33

Miejsce

Miejsce
w rankingu

30

Punkty

Ilość
punktów

6 596,09

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Na zajęciach Klubu Odkrywców uczniowie klasy V eksperymentalnie sprawdzali w których produktach spożywczych znajduje się niesłodki cukier - skrobia. Do doświadczenia zostały użyte ziemniaki, różne rodzaje twarożków i produkty spożywcze np. jabłko, jogurt. Te produkty które zawierały skrobię zabarwiały się na kolor granatowy.

Opis lekcji:

Na zajęciach Klubu Odkrywców klubowicze wykazywali, jaką część objętości powietrza atmosferycznego stanowi tlen. Na talerz została nalana woda i umieszczony w niej podgrzewacz, który następnie został przykryty szklanką. Z zapartym tchem uczniowie obserwowali poziom wody po zgaśnięciu płomienia.Doszli do wniosku iż tlen stanowi 1/5 objętości powietrza.

Opis lekcji:

Chemia często wydaje się magiczną i pełną zagadek dziedziną nauki. Na chwilę członkowie Klubu Odkrywców stali się chemikami i przeprowadzili najprawdziwszą reakcję chemiczną, produkując dwutlenek węgla. Przeprowadzili ją zgodnie z instrukcją Koloratorium, używając sody oczyszczonej i octu. Nie musząc nadwyrężać płuc- napompowaliśmy balon, a łuczywko zgasło.

Opis lekcji:

Używając substancji o różnej gęstości udało się nam wykonać kolorowe "napoje". Im wyżej umieszczona jest dana ciecz, tym mniejszą ma gęstość. Członkowie Klubu Odkrywców dowiedzieli się,że kolejność wlewania cieczy nie ma znaczenia, ponieważ ciecz która ma mniejszą gęstość i tak wypłynie na powierzchnię.

Opis lekcji:

Eksperyment został przeprowadzony na zajęciach Klubu Odkrywców. Klubowicze dowiedzieli się, że materiał biologiczny pochodzący z organizmu niesie w swoich komórkach materiał genetyczny niezbędny do jego funkcjonowania.Obserwowali wytrącające się nitki DNA na granicy warstw płynów. Byli bardzo zadowoleni z widocznego rezultatu doświadczenia.

Opis lekcji:

Nasi klubowicze z Klubu Odkrywców znów zaangażowali się w eksperymenty proponowane przez Koloratorium. Tym razem odpowiadali na pytanie : Jak zdenaturować białko? Przez przeprowadzenie doświadczenia dowiedzieli się pod wpływem jakich czynników przeprowadzany jest proces denaturacji. Dokładne przeprowadzenie doświadczenia przyniosło efekty widoczne na zdjęciach.

Opis lekcji:

Na kolejnych zajęciach Klubu Odkrywców zajmowaliśmy się tematem indykatorów PH. Klubowicze zapoznawali się z pojęciem skali PH, odczytywali z barwnej skali wartość pH badanego roztworu.Uniwersalne papierki wskaźnikowe pozwoliły określić wartość pH roztworów codziennego użytku.

Opis lekcji:

Na kolejnych zajęciach Klubu Odkrywców robiliśmy eksperyment, który miał na celu otrzymanie tlenu z nadtlenku wodoru z użyciem drożdży. Klubowicze dowiedzieli się, że drożdże posiadają enzym katalizujący reakcję rozkładu nadtlenku wodoru, a tlen jest gazem który podtrzymuje palenie.

Opis lekcji:

Na cotygodniowych zajęciach Klubu Odkrywców dowiedzieliśmy się czy białko jaja kurzego zawiera białko. Eksperyment koloratoryjny miał na celu wykrycie białka także w innych produktach spożywczych. Jak zwykle nasi klubowicze bardzo pożytecznie i naukowo spędzili czas.

Opis lekcji:

Na zajęciach Klubu Odkrywców przeprowadziliśmy kolejny eksperyment ,który miał na celu przedstawienie procesu krystalizacji. Członkowie klubu bardzo chętnie przystąpili do realizacji zamierzonego działania. Kolejny raz przekonali się , że nauka może być świetną zabawą.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.