FB

Profile szkół

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie

Dratów 84

21-075 Dratów

Jesteśmy małą wiejską szkołą, w której jest mniej niż 200 uczniów. Mimo to zarówno nauczyciele jak i społeczność lokalna staramy się stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do nauki, by mogły nie tylko zdobywać wiedzę ale także rozwijać pasję. Chcemy by nasza szkoły była dobrym startem dla młodych ludzi poszukujących spełnienia swoich planów i marzeń. Wielu naszych absolwentów wraca w mury szkoły zasilając grono pedagogiczne dając dowód na to, że jesteśmy swoistą szkolną rodziną ze swoją historią i tradycjami. Wspólnie cieszymy się z każdego sukcesu i mamy nadzieje, że koloratorium da nam kolejne powody do radości.

Dyrektor Szkoły: Katarzyna Hałas
Koordynator Koloratorium w szkole: Elzbieta Gregorowicz

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

5

Miejsce

Miejsce
w rankingu

66

Punkty

Ilość
punktów

2 600,29

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Urządziliśmy małe zawodu w dmuchaniu balona bez użycia ust (reakcja sody oczyszczonej i octu). Następnie badaliśmy właściwości zebranego w balonikach tlenku węgla (IV).

Opis lekcji:

Kolejna lekcja - bardzo kolorowa. Badaliśmy gęstość substancji. Uczniowie dowiedzieli się że ciecze o różnych gęstościach nie mieszają się. Dodatkowo zbadaliśmy że woda w różnych temperaturach także ma różne gęstości.

Opis lekcji:

Ta lekcja dotyczyła właściwości tlenu. Wykorzystaliśmy do doświadczenia 30% perhydrol. Była wersja "laboratoryjna" - z jodkiem potasu oraz "domowa", bardziej widowiskowa i kolorowa z drożdżami. Tzw. "pasta dla słonia" bardzo spodobała się uczniom. Dodatkowo zobaczyli,że w powstającej pianie jest tlen czego dowodem było, że wytworzony gaz podtrzymywał palenie.

Opis lekcji:

Tym razem uczyliśmy się jak badać pH różnych produktów jakie możemy znaleźć w najbliższym otoczeniu. Uczniowie dowiedzieli się, że cola jest kwaśna, a zasadowe mydło pięknie barwi papierek uniwersalny na zielono. Zrozumieli, po co żel pod prysznic ma pH podobne do pH skóry. Wiedzą, że do odróżniania kwasów od zasad nie potrzeba laboratorium bo idealne wskaźniki znajda w kuchni np. czarną herbatę, wywar z czerwonej kapusty lub sok z aronii.

Opis lekcji:

Mimo, że Zima za oknem, my zrobiliśmy "lód" w zlewce. Dzieci były zaskoczone, że proces krystalizacji przypominający zamarzanie wody może wydzielać ciepło. Zaciekawiło ich gdzie można zastosować te zjawisko, a mianowicie, że te "zamarzanie" może nam ogrzać zmarznięte dłonie.

Opis lekcji:

Dzisiejsze zajęcia były o jajkach, a dokładnie białku, które w nim się znajduje. Za pomocą tzw. reakcji biuretowej dzieci zobaczyły jak można sprawdzić zawartość białka, a dokładnie wiązań peptydowych w produktach. Poznali kilka nowych pojęć i ucieszyli się widząc ciekawy efekt doświadczenia.

Opis lekcji:

Uczniowie chyba do końca nie wiedzieli , ze gotując sobie jaka na twardo są świadkami doświadczenia chemicznego. Dziś mieli okazję się przekonać ze "ścinanie " białka to denaturacja i może zachodzić pod wpływem innych czynników niż temperatura, np. w reakcji z kwasem , alkoholem czy silną zasadą.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.