FB

Profile szkół

Szkoła Podstawowa nr 1 im.ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Plac Kościelny 1

58-400 Kamienna Góra

W otoczeniu atrakcyjnej przyrody, u podnóża Góry Parkowej znajduje się nasza szkoła. Do niedawna byliśmy szkołą"bezimienną". Teraz mamy zaszczyt nosić imię ks. Jana Twardowskiego. Przy szkole działa świetlica o dźwięcznej nazwie "Smocza Łąka". Historia istnienia szkoły sięga roku 1710. To dość skomplikowana przeszłość. W II połowie XIX wieku wzniesiono gmach, w którym od 1866 roku rozpoczęły się zajęcia lekcyjne. Szkoła została zmodernizowana w latach siedemdziesiątych XX wieku, a obecny jej wygląd to już efekt odnowienia elewacji.

Dyrektor Szkoły: Katarzyna Bielewicz-Czyczkan
Koordynator Koloratorium w szkole: Ewa Skotarczak

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

516

Miejsce

Miejsce
w rankingu

35

Punkty

Ilość
punktów

6 148,70

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Gładko poszło! Nie mieliśmy doświadczalnego peHa!:) Z mega wskaźnikami u boku zbadaliśmy odczyn substancji w naszym otoczeniu. Już wiemy, że papierek uniwersalny zielenieje z zazdrości o sodę oczyszczoną, albo jest czerwony jak cegła w kontakcie z octem (niezły kwas, co?). Fenoloftaleina, jak malina, barwiła się dla zasady sodowej, a oranż metylowy poczerwieniał przy cytrynie. Ale się działo! A my, no cóż... nie pozostaliśmy na te czary obojętni!

Opis lekcji:

Nie krystalizuje w tempie „atomowym” jak octan sodu, ale… szybko i efektownie. Kwas(ek) cytrynowy. Tak, dokładnie ten - z kuchennej szafki wzięty. Można z niego otrzymać przepiękne monokryształy. Było z nim trochę zachodu (bo jest kapryśny jak ...?) - za to efekt końcowy nieoceniony! Już teraz wiemy, że proces krystalizacji to laboratoryjna kopalnia… diamentów! Dziewczyny uradowane, bo przecież „diamonds are the girl’s best friend”! :-)

Opis lekcji:

Wow...mamy to:) Żadne to omamy:) Wyizolowaliśmy DNA...nie dacie wiary!!! Przednia była to zabawa:) Genetyka to nie taka straszna sprawa:) Choć jesteśmy amatorami, od dzisiaj genetykami się nazywamy...

Opis lekcji:

Jak zdenaturować białko ? My to już wiemy:) Na zdjęciach krok po kroku to pokazujemy:) Po dodaniu „co nieco” do białek…ścięły się…Denaturacja-trudne słowo...powiecie? Może i tak…ale ciekawy i nieodwracalny to proces- temu nie zaprzeczycie!!! Jesteśmy the best:)

Opis lekcji:

Przepis na skrobię w produktach mamy taki…..Kilka kropel „płynu Lugola”, a z barwy brunatnej robi się granatowa:) Jak to się dzieje? Nasz „słodziak” po prostu na widok jodu ciemnieje…W testowanych serkach na szczęście „jej” nie było:) Ach!!! Lekką fobię mamy teraz przez tę skrobię…

Opis lekcji:

Bezwonny, bezbarwny, podtrzymuje palenie, ale sam się nie pali…? Z wielkiej przyjaźni nadtlenku wodoru z drożdżami go otrzymaliśmy! Tak, tak, ten gaz to życiodajny tlen!

Opis lekcji:

Bez masy i objętości, nie ma mowy o gęstości!!! Wykonany eksperyment wyjaśnił Nam te zależności…? A jak dotarliśmy do tego wniosku…? Przygotowaliśmy mikstury o różnej gęstości , ale o tej samej objętości! Olśnienia doznaliśmy, kiedy masy roztworów porównaliśmy! Potem , we właściwej kolejności , nawarstwiliśmy je na siebie …WOW! Barwna piramida stworzona!

Opis lekcji:

Czy to magia, czy chemia tu zadziałała? Hokus pokus, czary mary, trochę białego proszku i octu...a balon nadmuchany!!! A sprawił to gaz, który dwutlenkiem węgla jest nazywany:)

Opis lekcji:

Czy jesteście ciekawi, ile tego cennego gazu w powietrzu mamy? Matematyczne trochę było to zadanie, ale zobaczcie- daliśmy radę!!!

Opis lekcji:

Wykryliśmy białko w białku:) po dodaniu dwóch roztworów.... Barwa fioletowa się pojawiła i o nim zaświadczyła!!!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.