FB

Profile szkół

Szkoła Podstawowa nr 2 im Marii Konopnickiej

Jodłowa347

39-225 Jodłowa

Szkoła Podstawowa nr 2 im Marii Konopnickiej w Jodłowej administracyjnie jest jedną z pięciu szkół znajdujących się na terenie Gminie Jodłowa w powiecie dębickim.
Szkoła ma długą historię, istnieje już od 1 września 1876roku. Do 1909 była to szkoła jednoklasowa, w 1925 stała się szkołą czteroklasową. W 1934 uczniowie weszli do nowego budynku z czterema izbami lekcyjnymi. Kolejnym etapem w rozwoju szkoły był przemianowanie istniejącej czteroklasowej szkoły na Publiczną Szkołę Powszechną II stopnia. W tym starym budynku dzieci uczyły się przez 73 lata. W nowej, większej, przestronnej i nowoczesnej szkole nauka rozpoczęła się w maju 2007 roku. W oddanym wówczas do użytku budynku nauka trwa nieprzerwanie, aż do dnia dzisiejszego. Z chwilą uroczystego otwarcia otrzymała imię Marii Konopnickiej. Obecnie do Szkoły Podstawowej nr 2 im Marii Konopnickiej w Jodłowej uczęszcza ponad 100 uczniów. Do ich dyspozycji jest 8 sal lekcyjnych i mini sala gimnastyczna, oraz małe boisko sportowe. Od 1 września 2018 roku szkołą kieruje mgr Ewa Nowak. Grono Pedagogiczne tworzy 14 wykwalifikowanych nauczycieli. Szkoła pełni ważną rolę w środowisku lokalnym, jest szkołą do której uczęszczały całe rodziny: dziadkowie, rodzice i wnuki. Historia i tradycja, poszanowanie wartości przekazywane uczniom przez ich bliskich są ważnym spoiwem programu profilaktyczno - wychowawczego szkoły, którego przewodnią myślą jest " Wychowują jedynie ci, którzy mają nadzieję". Nasza placówka wychodzi naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów. Dzieci i młodzież mogą korzystać z różnych form zajęć pozalekcyjnych. Są to: kółko humanistyczne, kółko matematyczne, , kółko biologiczno- chemiczne, plastyczne, taneczne, szachowo- warcabowe, teatralne, muzyczne. Do tradycji szkoły należą wycieczki autokarowe do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Rokrocznie w maju - szkoła obchodzi „ Dni Patrona Szkoły". Uczniowie mogą wówczas wykazać się wiedzą i talentami w licznych konkursach - dotyczących życia i działalności Marii Konopnickiej ,literackich, plastycznych i małych form teatralnych. Uczniowie licznie uczestniczą w konkursach: interdyscyplinarnych z bloku przedmiotów humanistycznych i matematyczno - przyrodniczych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Rywalizują na szczeblu gminnym i powiatowym w konkursach artystycznych, naukowych, sportowych. Wszelkie działania prowadzone w naszej szkole mają na celu podniesienie jakości procesu nauczania i uczenia się, zaspokajanie potrzeb i zainteresowań ucznia, dokonanie zmian w motywacji uczniów do nauki i tworzenie przyjaznej atmosfery.
Chcąc sprostać potrzebom uczniów i wyjść na przeciw ich oczekiwaniom bardzo byśmy chcieli odnowić sale lekcyjne i doposażyć pracownie przedmiotowe w tym biologiczno- chemiczną. Szkoła nasza jest szkołą wiejska borykającą się z problemami finansowymi związanymi również z brakiem pieniędzy na pomoce do pracowni, w których uczniowie mając do dyspozycji zaplecze zaspokajaliby ciekawość świata i rozwijali swoje talenty.

Dyrektor Szkoły: Ewa Nowak
Koordynator Koloratorium w szkole: Stanisława Dudek

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

0

Miejsce

Miejsce
w rankingu

74

Punkty

Ilość
punktów

1 482,00

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Zajęcia związane z realizacją eksperymentu "Jak wykryć skrobie w produktach spożywczych odbyły się 3 I 2019 na kółku biologiczno -chemicznym. Uczniowie w obecności nauczyciela przeprowadzili doświadczenie.Podzieleni zostali na 3 osobowe zespoły, eksperyment wykonywali według instrukcji. Zadaniem ich było wykrywanie skrobi w serku homogenizowanym i twarogu. Porównywali wyniki doświadczenia z próba kontrolną i wyciągali wnioski.

Opis lekcji:

Eksperyment "Jak sprawdzić ile tlenu znajduje się w powietrzu" przeprowadzony został na zajęciach koła biologiczno- chemicznego w dniu 10 I 2019r. Uczniowie rozmawiali o składzie procentowym powietrza i roli jaką pełni tlen w procesie spalania. Przeprowadzili doświadczenie zachowując środki ostrożności. Obserwowali i wyciągali wnioski.Podjęli nawet próby obliczenia zawartości procentowej tlenu w powietrzu. Zajęcia sprawiły im dużo radości.

Opis lekcji:

W dniu17.01.19 na zajęciach kółka biologiczno - chemicznego przeprowadziliśmy doświadczenie " Jak zdenaturować białko?"Przygotowaliśmy białka jaja kurzego i czynniki denaturujące. W zlewkach umieściliśmy białka i do każdej zlewki dolewaliśmy odpowiednio gorącą wodę,spirytus i ocet spirytusowy 10%. Obserwowaliśmy stopień denaturacji białka w poszczególnych zlewkach. Uczniowie zauważyli, że denaturacja w zlewkach nie przebiegała jednakowo.

Opis lekcji:

W dniu 24 I 2019 na zajęciach kółka biologiczno- chemicznego przeprowadziliśmy kolejny eksperyment "Indykatory pH". Badaliśmy odczyn różnych produktów soku, oleju,kwasku cytrynowego i odczytywaliśmy pH. Następnie po dodaniu do herbaty cytryny i sody oczyszczonej obserwowaliśmy zmianę zabarwienia pod wpływem soku z cytryny. Na zakończenie zajęć obserwowaliśmy zmianę zabarwienia roztworu sody w obecności fenoloftaleiny i zanik po dodaniu octu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.