FB

Profile szkół

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego

Dębice 29

72-130 Dębice

Nasza szkoła znajduje się w małej wsi Dębice , która położona jest na terenie gminy Maszewo, w powiecie goleniowskim i województwie zachodniopomorskim. W Dębicach liczba mieszkańców to niespełna 700 osób. Szkoła nosi imię Janusza Kusocińskiego i uczęszcza do niej 200 uczniów: w oddziałach przedszkolnych- 38, w klasach I-III 47 i w klasach IV-VIII 115. Dzieci i młodzież przyjeżdża z 11 ościennych miejscowości autobusami szkolnymi dlatego zdecydowana większość uczniów jest dojeżdżająca. Nasza szkoła ma liczne sukcesy sportowe w tenisie stołowym, piłce nożnej i lekkoatletyce. W szkole mamy pracownię komputerową, budynek spełniający rolę sali gimnastycznej, boiska Orlik, świetlicę, bibliotekę , stołówkę, swój gabinet ma stomatolog i pielęgniarka.

Dyrektor Szkoły: Monika Jóźwik
Koordynator Koloratorium w szkole: Iwona Ślązak

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

29

Miejsce

Miejsce
w rankingu

32

Punkty

Ilość
punktów

1 489,39

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Uczniowie klasy VIII przeprowadzili doświadczenia na wykrywanie skrobi w produktach spożywczych. Przed praktycznym działaniem przypomniano budowę , rolę , źródła tego wielocukru. Do doświadczenia użyto popularnych w sprzedaży twarożków ,ziemniaka i banana. Wyniki doświadczenia dały nam cenną wskazówkę praktyczną,otóż we wszystkich próbkach twarożków wynik był negatywny- wiemy, które możemy na pewno polecić.

Opis lekcji:

Klasa VII i doświadczenia z CO2. Przy okazji wspomnieliśmy Szczyt Klimatycznym w Katowicach. Uczniowie otrzymywali gaz z wodorowęglanu sodu i kwasu octowego.Potwierdziła się właściwość iż CO2 nie podtrzymuje palenia ta właściwość wykorzystana jest w praktyce np.w gaśnicach śniegowych. Otrzymać możemy CO2 z węglanu wapnia i HCl . Gaz ten jest cięższy od powietrza i zachowuje się jak ciecz możemy go "przelewać" i gasić w ten sposób płomień.

Opis lekcji:

Klasa VI B wykonała doświadczenie z płonącym podgrzewaczem. Co się stanie gdy odetniemy dopływ powietrza do płomienia- zgasł ,poziom wody w słoiku podniósł się. Uczniowie stwierdzili , że woda zajęła miejsce gazu , którym jest tlen. Tlen podtrzymuje palenie. Brak O płomień gaśnie. Nawiązaliśmy do składu procentowego powietrza . Tlen zajmuje ok. 1/5 powietrza więc poziom wody w słoiku w przybliżeniu podniósł się do takiej objętości .

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.