FB

Profile szkół

Publiczna Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej

Powstańców Śląskich 1

46-080 Chróścice

Nasza szkoła mieści się w malowniczej wsi Chróścice w woj.opolskim. Chróścice liczą ponad 2700 mieszkańców , a do naszej szkoły uczęszcza 190 uczniów. Jeszcze do niedawna byliśmy zespołem szkół z uwagi na gimnazjum które wchodziło w skład szkoły. Obecnie została ostatnia klasa gimnazjum oraz klasy od I do VIII. Z uwagi na niewielką liczbę uczniów w szkole panuje rodzinna i serdeczna atmosfera.

Dyrektor Szkoły: Renata Dąbrowska
Koordynator Koloratorium w szkole: Anna Stawiarska

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

15

Miejsce

Miejsce
w rankingu

67

Punkty

Ilość
punktów

2 466,13

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Realizację zadania uczniowie rozpoczęli od przygotowania potrzebnych materiałów do przeprowadzenia eksperymentu. Następnie do przygotowanych naczyń w ustalonej kolejności dodawano wodę, cukier, barwniki spożywcze. Podczas wykonywania zadania panowało skupienie aby zaplanowany eksperyment się powiódł. Z rozwagą i powoli wstrzykiwano kolejne roztwory co sprawiło że w cylindrze miarowym pojawiła się barwna piramida roztworów.

Opis lekcji:

Po przygotowaniu potrzebnych materiałów eksperymentatorzy z zaangażowaniem roztarli banan w połączeniu z wodą,uzyskując tym samym jednolitą masę. Następnie w miksturze płynu , soli, wody umieścili "bananowy mus"Najbardziej czasochłonnym zajęciem było oczekiwanie aż bananowa masa przesączy się przez sitko. Odmierzona część trafiła do naczynia do którego po woli dolano alkohol. W ten sposób uwidoczniły się nitki DNA -banana bohatera.

Opis lekcji:

Tym razem eksperyment miał na celu uświadomienie uczestnikom,że potoczny dwutlenek węgla jest gazem. Do wykonania zadania użyto octu, sody oczyszczonej i balonika, który napełnił się gazem. Gaz był efektem zachodzącej reakcji. Było sporo dobrej zabawy, dzięki której uczniowie uzupełnili swoją wiedzę.

Opis lekcji:

W niecodzienne zdziwienie wpadli uczniowie kiedy dowiedzieli się że dzięki przygotowanym materiałom zobaczą jak tworzy się kolejny gaz dzięki któremu możliwe jest życie na ziemi, a mianowicie tlen. Z niedowierzaniem łączyli kolejne składniki-drożdże, płyn do mycia naczyń, barwnik spożywczy, nadtlenek wodoru. Efekt końcowy -płomyczek zadowolił wszystkich niedowiarków.

Opis lekcji:

Ciekawych działań ciąg dalszy. Tym razem uczestnicy próbowali zmierzyć tlen. Do tego doświadczenia wykorzystano talerz z wodą i podgrzewacz. Wykonując kolejno wszystkie polecenia, okazało się, że po nakryciu płomienia szklanką, gaśnie ale woda znajdująca się w talerzu została wessana do szklanki. To pozwoliło na dokonanie pomiaru, a wspólna dyskusja ugruntowała zdobytą doświadczeniem wiedzę.

Opis lekcji:

Kolejna porcja doświadczania, uczniowie po uprzednim przygotowaniu produktów: mleko, cytryna, coca-cola, kefir,płyn do mycia naczyń, przystąpili do sprawdzania odczynu jakim charakteryzowały się produkty. Dzięki temu działaniu uczestnicy potrafili wyjaśnić pojęcie pH, a co najważniejsze odczytać na skali wartość pH przygotowanego roztworu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.