FB

Profile szkół

Szkoła Podstawowa w Perłach

Perły 33

11-600 Perły

Nasza szkoła położona jest w miejscowości Perły. Do naszej szkoły uczęszcza 33 dzieci do oddziałów przedszkolnych i 105 uczniów w klasach I-VIII. Nasza myśl przewodnia to: „Potrafimy marzyć, kochać i działać i dlatego wszyscy jesteśmy zwycięzcami”. Tak, tak- w całym tego słowa znaczeniu . Zwyciężyliśmy w walce o przetrwanie w czasach niżu demograficznego- zaufało nam wielu rodziców z oddalonego o 12 km Węgorzewa, posyłając swoje dzieci do naszej szkoły. Zwyciężyliśmy VII edycję. konkursu „Kolorowe boiska” , wygrywając wielofunkcyjne boisko. To był niesamowity magiczny czas. Emocje nie opadły i dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny konkurs organizowany prze FFiL Śnieżka. Nie wiemy czy wygramy, bo nie jest to takie proste pokonać kilkaset szkół, ale i tak już jesteśmy zwycięzcami. Będziemy udowadniać, że małe wiejskie szkoły mają w sobie siłę i wolę walki. Damy radę.

Dyrektor Szkoły: Marzena Mokrzecka
Koordynator Koloratorium w szkole: Regina Flis

Nasi uczniowie w konkursie:

Szkoła w konkursie

Ilość uczniów

Ilość uczniów
w projekcie

63

Miejsce

Miejsce
w rankingu

16

Punkty

Ilość
punktów

7 316,76

Lekcje z Koloratorium

Opis lekcji:

Eksperyment miał na celu zaprezentowanie reakcji identyfikacyjnej skrobi oraz jej praktyczne wykorzystanie. Okazało się, że skrobia to złożony cukier, który reaguje z jodem dając granatowe zabarwienie. Twarożki, w których została użyta skrobia, zabarwiły się na granatowo.

Opis lekcji:

Udowodniliśmy, że ogrzewanie, dodawanie kwasu/zasady lub alkoholu powoduje denaturację białka jaja kurzego. Do pierwszego białka nalaliśmy ok. 50 ml octu, do drugiego podobną objętość stężonego alkoholu, do trzeciego bardzo gorącej wody.

Opis lekcji:

Doświadczenie miało na celu wykrycie białka w produktach spożywczych z użyciem reakcji biuretowej. W reakcji biuretowej w obecności białka powstał barwny związek kompleksowy zawierający jony miedzi.

Opis lekcji:

Powietrze to mieszanina gazów, w skład których wchodzi podtrzymujący palenie tlen. Wykazaliśmy, jaką część objętości powietrza atmosferycznego stanowi tlen. Gaz ten podtrzymuje palenie, dlatego po zużyciu go pod szklanką płomień zgasł, a jego miejsce zajęła woda.

Opis lekcji:

Doświadczenie pokazało, że materiał biologiczny pochodzący z organizmu niesie w swoich komórkach materiał genetyczny, niezbędny do jego funkcjonowania. DNA rozpuściło się w wodzie, a nie rozpuściło się w alkoholu, dzięki czemu zostało wytrącone z roztworu.

Opis lekcji:

Eksperyment miał na celu otrzymanie tlenku węgla w reakcji wodorowęglanu sodu z kwasem octowym oraz wykazanie cech tego gazu. Balonik został napompowany wytwarzającym się w zachodzącej reakcji dwutlenkiem węgla. Zdjęliśmy balonik z kolby, a w jej wlocie umieściliśmy zapalone łuczywko, które zgasło. Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który nie podtrzymuje palenia.

Opis lekcji:

Tlen można otrzymywać w wielu reakcjach chemicznych. Otrzymaliśmy tlen z nadtlenku wodoru z użyciem drożdży. Drożdże posiadają enzym, który katalizuje reakcję rozkładu nadtlenku wodoru. Żarzące się łuczywko umieściliśmy nad pianą w zlewce, łuczywko zapaliło się jasnym płomieniem. Wykazaliśmy, że tlen jest gazem, który podtrzymuje palenie.

Opis lekcji:

W tym doświadczeniu wyjaśniliśmy, jak powstają roztwory o różnej gęstości oraz jaka jest zależność pomiędzy gęstością, masą i objętością roztworu. Wykonaliśmy proste doświadczenie związane z roztworami o różnej gęstości. Stwierdziliśmy, że roztwory o różnej gęstości mogą mieć tą samą objętość, ale różną masę. Roztwory o różnej gęstości można nawarstwić na siebie, nie mieszając ich, a roztwór najcięższy znajduje się na dole barwnej piramidy.

Opis lekcji:

Eksperyment miał na celu przeprowadzenie szybkiego procesu krystalizacji octanu sodu z roztworu przesyconego tej soli. Udowodniliśmy tym, że zjawisko krystalizacji nie zawsze zachodzi wolno.

Opis lekcji:

Produkty codziennego użytku mają różne wartości pH. Uniwersalne papierki wskaźnikowe pozwoliły nam określić ich wartość pH.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.