FB

Konkurs
dla szkół

Zadanie dla szkół

Runda zasadnicza

Pokażcie, że w waszej Szkole naprawdę poznajecie i zmieniacie świat. Przeprowadźcie zajęcia na podstawie przygotowanych przez nas konspektów lekcji z Koloratorium (https://koloratorium.pl/edukacja/). Pamiętajcie, że możecie przeprowadzić aż 10 lekcji.

Do rundy finałowej dostaje się 30 szkół, które uzyskają najwięcej punktów w rundzie zasadniczej.

Zasady

Za każdą wskazaną przez nas aktywność, zarówno szkoła jak i jej uczniowie, będą mogli zdobywać punkty zliczające się do wspólnej puli danej placówki.

Do punktowanych aktywności zalicza się zadania ogólne dla całej szkoły, jak i zadania dla uczniów. Zwycięzcą zostaje szkoła, która wraz z uczniami wykona najwięcej zadań i tym samym zdobędzie największą liczbę punktów. Co więcej, uczniowie mogą zdobywać punkty indywidualnie. Szczegółowe informacje na temat punktowanych aktywności można znaleźć poniżej, w akapicie Punkty.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

Etap 1 – eliminacyjny

Na tym etapie szkoły i uczniowie zdobywają punkty za najróżniejsze aktywności.

To bardzo ważna część konkursu, ponieważ do etapu finałowego dostanie się 30 szkół, które uzyskają najwięcej punktów w etapie eliminacyjnym.

Co więcej, dla najszybszych i najbardziej aktywnych szkół przewidzieliśmy dodatkowe nagrody! Po osiągnięciu wyznaczonego progu punktowego, szkoła może wybrać sobie prezent z puli dodatkowych nagród. Liczba gadżetów jest jednak ograniczona, więc ze zdobywaniem punktów należy się spieszyć. Co ważne, po pobraniu nagrody, liczba punktów nie ulega zmianie. Jak łatwo więc zauważyć, biorąc udział w konkursie Koloratorium niczego nie można stracić, można jedynie zyskać!

Szczegółowe informacje na temat punktowanych aktywności można znaleźć poniżej, w akapicie Punkty.

Etap 2 – finałowy

Do etapu finałowego dostanie się 30 szkół, które zdobędą najwięcej punktów w etapie eliminacyjnym.

W II etapie konkursu uczniowie wraz z nauczycielami mają za zadanie nagrać krótki film, który wprowadzi widzów w świat gry planszowej Koloratorium „Śladami pierwiastków tajemnicy”. Nagrana zapowiedź musi być ściśle powiązana z fabułą gry i opracowana na podstawie wprowadzenia, które znajdziecie w zakładce Zadanie finałowe

W nadesłanych zgłoszeniach będziemy oceniać wiedzę z zakresu biologii i chemii, kreatywność, pomysłowość i podejście do tematu, ale też wykorzystanie rekwizytów i zgodność z tematem gry.

Od jakiegoś czasu zachodzimy w głowę, co też takiego wydarzyło się w laboratorium Kolorowego Miasta i jak doszło do powstania tajemniczego stworka. Mamy nadzieję, że dzięki Wam wreszcie wszystkiego się dowiemy!

Rejestrację do projektu Koloratorium rozpoczynamy

6 grudnia 2019 roku

Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone

13 listopada 2020 roku.

Na końcowy wynik składają się zarówno punkty szkoły, jak i uczniów. Punktujemy aktywności od samego początku – od momentu rejestracji, aż do wyłonienia najlepszych prac indywidualnych i zespołowych. W Koloratorium liczy się zaangażowanie i współpraca. Każda aktywność ucznia zasila konto szkoły.

Szkoła otrzymuje punkty za:

 • Rejestrację szkoły
 • Uzupełnienie profilu szkoły w serwisie Koloratorium
 • Subskrybowanie naszego newslettera
 • Wykorzystanie materiału edukacyjnego Koloratorium na swojej lekcji (opis i fotorelacja z zajęć)
 • Polecenie innych szkół, które przyłączą się do konkursu
 • Zapisanie się z polecenia innej szkoły
 • Rozwiązanie quizów przez uczniów szkoły
 • Udostępnienie informacji o Koloratorium na fanpage'u szkoły w serwisie Facebook (korzystając z funkcji w profilu szkoły):
  - Podanie informacji o tym, że szkoła bierze udział w konkursie Kolorotarium
  - Podanie informacji o przeprowadzeniu lekcji na podstawie materiałów z Koloratorium

Każda ze szkół, która dołączy do naszego projektu ma szansę na wygranie szkolnego laboratorium wraz z wyposażeniem o wartości:

3 x 30 000 zł

3 x 15 000 zł

4 x 10 000 zł

Oznacza to łącznie 10 szkolnych laboratoriów dla laureatów ogólnopolskiej edycji konkursu. Wszyscy laureaci otrzymają również produkty Śnieżki na remont pracowni.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziesz w naszym Regulaminie.

Drodzy Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice,

rozwój epidemii koronawirusa i wstrzymanie zajęć w szkołach sprawiły, że w marcu byliśmy zmuszeni do tymczasowego zawieszenia konkursu. Decyzja ta, podjęta z przyczyn od nas niezależnych, spotkała się z akceptacją z Waszej strony. Wspólnie czekaliśmy na rozwój sytuacji i możliwość powrotu do rywalizacji o punkty, jednak dalsze zamknięcie szkół i niepewność co do terminu przywrócenia lekcji, uniemożliwia realizację „Koloratorium”. Dlatego też, po licznych konsultacjach uznaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem jest wstrzymanie konkursu i jego ponowny start we wrześniu 2020 roku, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

W „Koloratorium” to Wy – jego uczestnicy – jesteście najważniejsi. To Wasza aktywność i wysiłek przekładają się na wspaniałe prace konkursowe i inspirujące zajęcia pobudzające naukową ciekawość. Z myślą o zapewnieniu dla wszystkich równych szans i wystarczającej ilości czasu na przygotowanie zadań i odpowiednie przeprowadzenie konkursu, przygotowaliśmy więc nowy terminarz „Koloratorium”. Wszystkie dotychczas zdobyte w konkursie dla szkół punkty zostaną utrzymane i uwzględnione przy jego ponownym starcie, we wrześniu, kiedy to szkoły będą mogły ponownie rywalizować w rankingu. Bez zmian pozostają zadania w etapie eliminacyjnym i finałowym. Zgodnie z dotychczasowym harmonogramem rozstrzygnięty zostanie natomiast konkurs indywidualny dla uczniów. Jego wyniki podamy już 1 czerwca 2020 r.

W związku z wprowadzonymi zmianami udostępniamy też zaktualizowany regulamin z nowym harmonogramem konkursu.

Obecna sytuacja stawia przed nami wszystkimi nowe wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Ufamy, że decyzja o przesunięciu terminu ponownego startu „Koloratorium” spotka się więc z Waszym zrozumieniem i we wrześniu ze zdwojoną energią i siłą powrócimy do realizacji konkursu.

Jednocześnie zachęcamy Was do odwiedzania fanpage „Koloratorium”, gdzie w najbliższym czasie publikować będziemy eksperymenty i ciekawostki naukowe, które pobudzą Waszą kreatywność i pomogą odkryć bogactwo świata chemii, nawet w domowych warunkach.

Zespół „Koloratorium”

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.