Techniki malowania ścian i sufitów – poznaj je i maluj jak profesjonalista

Strona głównaDomTechniki malowania ścian i sufitów - poznaj je i maluj jak profesjonalista

Malowanie ścian to zadanie w gruncie rzeczy dość proste i przy odrobinie wysiłku poradzi sobie z nim każdy. Trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób przygotować ściany oraz jak je malować – a techniki malowania ścian są dwie. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które warto poznać, aby móc dokonać właściwej decyzji. Zobacz więc jak malować ściany, aby osiągnąć pożądany efekt w miarę możliwości szybko i tanio. Zachęcamy do lektury.

Artykuł sponsorowany

Podstawowe techniki malowania ścian

Malowanie ścian zawsze należy rozpocząć od zaplanowania przebiegu prac – a ich technika będzie się różniła w zależności od rodzaju metody, którą wybierzesz. Pierwsza metoda to ręczne malowanie ścian przy pomocy wałka i pędzla, druga natomiast to malowanie maszynowe, do którego wykorzystywane są agregaty malarskie. Sprawdź czym różnią się od siebie i jakie są ich zalety oraz wady.

Malowanie przy użyciu wałka i pędzla

Do nanoszenia farby używa się różnych rozmiarów wałków oraz pędzli do trudno dostępnych miejsc. To metoda stosunkowo tania i nie wymaga wynajmowania czy zakupu specjalistycznego sprzętu ani narzędzi, chociaż ma też wady. Najważniejszą z nich jest chyba fakt, że malowanie ścian trwa dość długo i wymaga pewnej krzepy. Poza tym warto wiedzieć, że nanoszona warstwa farby jest dość gruba, a więc zużycie materiału jest spore. Malując powierzchnię ścian wałkiem i pędzlem możesz także mieć problemy z dotarciem do trudno dostępnych miejsc.

mężczyzna malujący ścianę pistoletem malarskim

Malowanie ścian przy użyciu agregatu malarskiego

Dla początkujących malowanie ścian za pomocą wałka wydaje się być oczywiste. Fakt, że to właśnie w ten sposób malujemy nasze ściany i sufity najczęściej. Trzeba jednak przyznać, że jeśli chcesz pomalować ściany szybko, sprawnie i bez zbędnego bałaganu, to agregat sprawdzi się znacznie lepiej. Idealnie nadaje się do malowania trudno dostępnych miejsc, a pomalowane ściany prezentują się bardzo estetycznie – wystarczy odrobina wprawy, aby zapobiec powstawaniu zacieków. Malowanie ścian agregatem pozwoli Ci też zaoszczędzić na zużyciu materiału, chociaż wynajem urządzenia kosztuje więcej niż kupno wałka – za to uporasz się z malowaniem mniejszym nakładem czasu i pracy.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

To, którą metodę malowania ścian wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich oczekiwań, potrzeb i możliwości. Jeśli chcesz pomalować ściany szybko, bez bałaganu i większego wysiłku – wybierz agregat. Jeśli nie zależy Ci na czasie, a jedynie na kosztach – maluj ręcznie wałkiem.

Zanim jednak zaczniesz malować ściany, musisz dowiedzieć się jeszcze kilku rzeczy. Podstawą osiągnięcia pożądanego efektu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany do aplikacji nowej warstwy farby – jeśli tego zaniechasz, ściany nie będą prezentowały się dobrze, a w skrajnych przypadkach nowa farba może się łuszczyć. Zobacz więc jak powinno wyglądać malowanie ścian krok po kroku.

Przygotowanie ścian i sufitów do malowania

Samodzielne malowanie ścian rozpoczynamy od usunięcia z pomieszczenia mebli i zabezpieczenia tych elementów, których usunąć się nie da – taśmą malarską oklej listwy przypodłogowe, gniazdka elektryczne i włączniki światła, itp. Parapety, okna i drzwi starannie zasłoń folią malarską, a folię przyklej taśmą, aby się nie zsuwała.

Przed malowaniem powierzchnia ściany powinna zostać umyta – do wiadra z czystą, ciepłą wodą dodaj odpowiednią ilość mydła malarskiego lub innego łagodnego detergentu. W tak przygotowanej mieszaninie zamocz gąbkę, wyciśnij ją i umyj starannie ściany oraz sufit aby zmyć z nich kurz, brud i tłuste plamy. Jeśli trzeba, usuń stare powłoki malarskie oraz, koniecznie, tapety w miejscach, które chcesz pomalować.

nalewanie farby z puszki do kuwety malarskiej

Kiedy ściany wyschną po umyciu, dokładnie je obejrzyj i sprawdź, czy nie ma na nich rys, pęknięć czy nierówności. Jeśli na powierzchni ściany znajdują się dziury po gwoździach lub uszkodzenia, uzupełnij je masą szpachlową. Po jej utwardzeniu starannie zeszlifuj nadmiar papierem ściernym oraz całą powierzchnię ścian wewnętrznych i sufitów. Zamieć ściany miotłą o miękkim włosiu aby usunąć z nich pył powstały w czasie szlifowania, a następnie kilkukrotnie odkurz całe pomieszczenie i zmyj podłogi na mokro. Aby uzyskać równą chłonność na całej powierzchni ściany, pomaluj ją gruntem. Teraz możesz rozpocząć malowanie pokoju.

Jeśli do pomalowania ściany i sufitu wybrałeś metodę ręczną, przygotuj odpowiedniej wielkości wałki, kij teleskopowy do malowania sufitu, kuwetę malarską lub wiaderko i kratkę, mieszadło i farby. Przed właściwym malowaniem ścian, pomaluj małym wałkiem przestrzeń wokół lamp, włączników, listew przypodłogowych oraz inne trudno dostępne miejsca. Zamocz wałek w farbie, obetrzyj na kratce jej nadmiar i maluj kolejne fragmenty ściany wykonując długie, równoległe pasy wałkiem. Drugą warstwę nakładaj, gdy pierwsza całkiem wyschnie (czas schnięcia farby podaje producent na opakowaniu farby) – tym razem wykonuj pasy prostopadłe do poprzednich. Ta technika malowania ścian nie jest, jak widać, szczególnie skomplikowana.

Jeśli wolisz malować ściany za pomocą agregatu, musisz rozpocząć dokładnie tak samo – przyjrzyj się kondycji ścian, umyj je dobrze, zlikwiduj drobne rysy i ślady wilgoci czy tłuszczu, przyklej taśmę malarską tam, gdzie to konieczne. Znaczenie łatwiejsze jest natomiast samo nakładanie farby za pomocą agregatu – wystarczy wlać farbę do zbiornika urządzenia i pomalować pokój wykonując na ścianach długie, pionowe pasy. Kiedy farba wyschnie, nałóż drugą warstwę.

Wybór odpowiedniego rodzaju farb

Do pierwszego i ponownego malowania wnętrz przeznaczone są różnego rodzaju farby, a każda z nich ma określone przeznaczenie. Od wyboru farby zależeć będą właściwości gotowej powłoki, dlatego warto znać zastosowanie różnych rodzajów farb. Do najbardziej popularnych na rynku farb należą między innymi:

  • farby akrylowe – tę farbę można położyć na prawie każdej ścianie, jest odporna na brud i bardzo szybko wysycha. Idealna dla początkującego malarza, bowiem jej aplikacja jest bardzo prosta;
  • farby ceramiczne – sprawdzają się w pokojach dziecięcych, przedpokojach, sypialniach i salonach. Są odporne na szorowanie. To farby emulsyjne, można zmywać je łagodnymi detergentami, a one zachowają intensywny kolor przez długi czas;
  • farby lateksowe – podobnie jak farby winylowe, ceramiczne i akrylowe, są farbami emulsyjnymi. Doskonale sprawdzą się na ścianach narażonych na zachlapania w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka i przedpokój. Są bardzo odporne na ścieranie.

Teraz już wiesz, jak wybrać technikę malowania ścian oraz jak wykorzystać każdą z nich tak, aby pomieszczenie po malowaniu prezentowało się dobrze. Pamiętaj, że ostateczny efekt malowania ścian zawsze będzie zależał od prawidłowego i starannego przygotowania ich powierzchni, ale również od poprawnego doboru rodzaju farby do warunków panujących w każdym pomieszczeniu. 

Przeczytaj również

Komenatrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj