Na zdrowy i atrakcyjny wygląd skóry składa się wiele czynników – jednym z nich jest niewątpliwie jej koloryt. Skóra posiadająca widoczne przebarwienia potrzebuje specjalnej pielęgnacji, dzięki której jej koloryt zostanie wyrównany. Świetnym sprzymierzeńcem w walce z nieestetycznymi przebarwieniami skóry jest kwas migdałowy, więc jeśli chcesz pozbyć się ciemnych plam na twarzy lub ciele, koniecznie go wypróbuj!
Artykuł sponsorowanyCzym jest kwas migdałowy?
Kwas migdałowy to często wykorzystywana w kosmetyce substancja chemiczna, którą zalicza się do αlfa-hydroksykwasów, nazywanych potocznie kwasami owocowymi. Do tej grupy należą też między innymi: kwas glikolowy, mlekowy i cytrynowy. Jego naturalnym źródłem, wbrew pozorom, są nie tylko migdały – jest on obecny także w pestkach wiśni i moreli. Kwas migdałowy to substancja częściowo rozpuszczalna w wodzie, która działa na skórę w sposób łagodny – może być wykorzystywana nawet przy cerze wrażliwej i naczynkowej. Dzięki temu, że ma duże cząsteczki, powoli przenika ona w głąb skóry i jest łagodniejsza od innych kwasów owocowych. Kwas migdałowy stosowany w odpowiednim stężeniu nie wywołuje podrażnień, choć niekiedy powoduje lekkie mrowienie. Peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu migdałowego to bardzo skuteczny zabieg niwelujący różne problemy skórne, w tym także przebarwienia.
Jakie właściwości ma kwas migdałowy?
Kwas migdałowy jest jednym z bezpieczniejszych kwasów – nie podrażnia skóry i nie uwrażliwia jej na promieniowanie słoneczne. Substancja ta ma działanie złuszczające i odblokowujące ujścia gruczołów łojowych, ponadto zmniejsza wydzielanie sebum, zwęża pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Po zastosowaniu tego kwasu skóra jest wygładzona i rozjaśniona, a stany zapalne zostają zredukowane. Kwas migdałowy ułatwia też przenikanie do głębokich warstw skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Dlaczego kwas migdałowy dobrze radzi sobie z przebarwieniami? Substancja ta rozjaśnia przebarwienia pozapalne, w tym potrądzikowe, a także piegi i ostudę, czyli brązowe lub szare zmiany pigmentacyjne powstające pod wpływem słońca lub zaburzeń hormonalnych. Przebarwienia te zostają zniwelowane, ponieważ kwas migdałowy pobudza komórki skóry do odnowy poprzez zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego i kolagenu, co dodatkowo wpływa na nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry.
Jak stosować kwas migdałowy na skórę?
Warto wypróbować kwas migdałowy pod postacią białego proszku z gorzkich migdałów. Łącząc go z propanediolem i wodą destylowaną, stworzysz peeling, jednak możesz też zmieszać kwas migdałowy z hydrolatem lawendowym. W ten sposób przygotujesz tonik do pielęgnacji skóry trądzikowej, który rozjaśnia przebarwienia pozapalne. Wypróbuj także kwas migdałowy zmieszany z kwasem hialuronowym w serum do pielęgnacji wrażliwej cery z przebarwieniami. Pamiętaj o tym, że zalecane stężenie tego kwasu w kosmetykach do użytku domowego wynosi do 10%, a jedynie wykwalifikowani specjaliści mogą stosować go w wyższym stężeniu.
Działanie kwasu migdałowego może Cię miło zaskoczyć, ponieważ rozjaśnia on skórę i niweluje przebarwienia, nie podrażniając przy tym skóry. Przed jego zastosowaniem dobrze będzie jednak zrobić próbę uczuleniową, ponieważ reakcja skóry na kwasy jest kwestią indywidualną.