Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kuchni. Nie tylko tworzy funkcjonalne oświetlenie, ale też dodaje nastrojowego charakteru do pomieszczenia nazywanego przez wiele osób sercem domu. O czym pamiętać wybierając i projektując oświetlenie LED do kuchni? Na jakie oświetlenie postawić? Jakie lampy do kuchni wybrać? Jakie światło najbardziej będzie pasować do podświetlenia Twojej kuchni? Na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty!
Artykuł sponsorowanyDlaczego oświetlenie LED to najlepszy wybór?
W obecnych czasach odchodzi się od oświetlenia tradycyjnego na rzecz oświetlenia LED z kilku powodów – przede wszystkim, takie oświetlenie jest energooszczędne, przyjazne planecie i ma dłuższą żywotność. Ponadto zyskujemy dużą jasność przy niskiej mocy. Oświetlenie LED to inwestycja – raz kupione taśmy, lampy lub żarówki LED służą nam przez wiele lat.
Jakie rodzaje oświetlenia sprawdzą się w kuchni?
Prawidłowe oświetlenie serca domu lub mieszkania musi zawierać oświetlenie główne – żyrandole, plafony, panele LED na suficie itd. Oświetlenie akcentujące (jak np. kinkiety) też jest potrzebne – czasami ułatwia prace kuchenne, a do tego podkreśla konkretne elementy i dodaje stylu.
Oświetlenie zadaniowe
Jego zadaniem jest oświetlenie konkretnych roboczych obszarów jak chociażby kuchennego blatu lub obszaru przeznaczonego do gotowania. Przykładem oświetlenia zadaniowego są oprawy podszafkowe (taśmy LED) lub kinkiety zainstalowane nad blatem. Oświetlenie konkretnych obszarów mogą znacznie ułatwić gotowe zestawy oświetlenia kuchennego.
Taki zestaw zawiera zwykle: taśmę LED, dolutowany przewód, docięte na wymiar oprawy aluminiowe, zasilacz LED o odpowiednio dobranej mocy oraz przewód do zasilania. Zakup gotowego zestawu to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub po prostu z różnych powodów nie mogą samodzielnie skompletować zestawów oświetleniowych. Montaż takiego oświetlenia jest banalnie prosty! Jeśli jednak wolisz samodzielnie stworzyć swój indywidualny zestaw LED z taśmami – nic nie stoi na przeszkodzie!
Oświetlenie ambientowe
To stosunkowo nowy typ iluminacji. Stosuje się go w budynkach mieszkalnych – często właśnie w kuchniach. Stawiając na oświetlenie ambientowe, zyskujemy kameralne, równomiernie rozproszone po całym pomieszczeniu światło. Pełni ono funkcję ozdobną. Do kuchni świetnie sprawdzi się lampa sufitowa LED.
Oświetlenie dekoracyjne
Kuchnia potrzebuje też dodającego stylu i charakteru oświetlenia dekoracyjnego, pod postacią oświetlenia wiszącego nad kuchenną wyspą (np. lampa wisząca LED kwadrat lub prostokąt), diodowych listw LED wzdłuż obwodu sufitu, oczek wpustowych. Dzięki oświetleniu dekoracyjnemu możemy w prosty sposób wyeksponować najważniejsze kuchenne detale, ozdoby architektoniczne lub konkretne części zabudowy.
Jaka temperatura barwowa do kuchni?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką temperaturę barwową powinny mieć źródła światła w kuchni – wiedz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaką atmosferę chcesz stworzyć i jaka barwa światła pasuje do Twojej kuchni najlepiej – Twoim zdaniem. Jeżeli zależy Ci na przytulnej, sympatycznej atmosferze, postaw na oświetlenie o barwie białej ciepłej (2700-3000 K). To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli spędzasz wiele godzin, pracując przy laptopie, wszak ekrany w nowoczesnych urządzeniach emitują niebieskie światło. Ciepłe światło w kuchni może pomóc oczom odreagować i odpocząć po pracy.
Z kolei zimne światło (powyżej 6000 K) może podkreślić nowoczesność i minimalizm wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Z drugiej strony, często słyszy się, że zimne światło czyni potrawy mniej apetycznymi wizualnie. Dlatego my skłanialibyśmy się ku pierwszej, ciepłej propozycji (lub ewentualnie rozważylibyśmy wybór neutralnego światła). Przykładowo, możesz zastosować naturalną barwę światła (4000-5000 K) nad blatem kuchennym i do innych obszarów zadaniowych.
Ściemniacz LED – kuchenny must have
Zainwestowanie w dobrej jakości sterownik do regulacji poziomu jasności światła pomaga dostosować jasność ledowego oświetlenia do potrzeb domowników w konkretnych warunkach. Umożliwia stworzenie w kuchni miłego, oryginalnego nastroju. Wystarczy delikatnie ściemnić światło przy jego pomocy, aby pomieszczenie nabrało zupełnie nowego, sprzyjającego koncentracji i wyciszającego klimatu.
Pamiętajmy, że nie każde oświetlenie kuchenne LED można ściemniać, dlatego ważne jest upewnienie się jeszcze przed dokonaniem zakupu, że wybrana przez nas lampa ma taką opcję. Informacje o możliwości ściemniania powinny być wyszczególnione w specyfikacji lampy.
Jak rozmieścić światło w kuchni?
Zaplanuj oświetlenie LED do kuchni tak, aby było funkcjonalne i estetyczne. Zadbaj o to, aby główne oświetlenie było na tyle jasne, aby bez problemu oświetliło całe pomieszczenie. Jako oświetlenie ogólne możesz wybrać nowoczesny żyrandol LED lub sufitowe oprawy oświetleniowe. Sufity napinane to kolejna ciekawa propozycja na oświetlenie górne.
Stosuj oświetlenie punktowe do oświetlenia konkretnych obszarów (blaty, wyspy, szafki)
Z kolei kinkiety wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia i wilgoć (szkło, metal), lampy wiszące, oświetlenie podszafkowe, lampy podłogowe i lampy stołowe odpowiadają za oświetlenie punktowe i mogą być wykorzystane do oświetlenia określonych obszarów, takich jak blaty kuchenne, wyspy kuchenne oraz szafki kuchenne. Punktowe oprawy podszafkowe sprawdzają się najczęściej przy oświetlaniu krótkich blatów.
Oświetlenie konkretnych elementów kuchni usprawnia prace kuchenne
Dodatkowe oświetlenie jest przydatne, np. właściwe oświetlenie blatu pomaga bezpieczniej i bardziej przyjemnie przygotowywać przepyszne posiłki. Oświetlenie szafek również ułatwia wykonywanie prac kuchennych. Ledy pod szafkami kuchennymi to praktyczna dekoracja, która nie zajmuje wiele miejsca, a instalacja jest praktycznie niewidoczna.
Przy tym wszystkim pamiętaj, aby oświetlenie pasowało do stylu wnętrza oraz wielkości kuchni. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się nowoczesne lampy wyróżniające się prostotą i geometrycznymi kształtami. Z kolei lampy z kloszami będą pasować do kuchni urządzonych w tradycyjnym stylu. Lampy kuchenne muszą współgrać z resztą pomieszczenia!
Wykorzystuj światło naturalne!
Nie zapominaj o tym, jak dużo może dać kuchni światło naturalne! Odpowiednio ustaw meble, tak, aby nie blokowały dostępu do słonecznego światła. Postaw na jasne, pastelowe barwy mebli i ścian oraz na okna o dużych powierzchniach szyb.
Oświetlenie LED do kuchni – podsumowanie
Wybierając oświetlenie do kuchni, należy pamiętać o tym, że serce domu potrzebuje nie tylko głównego oświetlenia, ale także tego akcentującego, zadaniowego i dekoracyjnego. Blaty, szafki i wyspy potrzebują punktowego oświetlenia, np. lamp wiszących, oświetlenia podszafkowego, lamp stołowych i podłogowych. Przytulnej atmosferze w kuchni sprzyja światło o ciepłej barwie, choć barwa neutralna też może się tam sprawdzić. Warto zainwestować w ściemniacz LED oraz takie lampy LED, które można ściemniać. Warto podkreślić, że najlepsze oświetlenie to wykorzystujące technologię LED.