Kolory pełnią ważną funkcję w kreowaniu wizerunku. Wykorzystują to nie tylko sieci sklepów, ale i obiekty takie jak lotniska. Dzięki odpowiednim barwom w logo lotniska wyróżniają się na tle innych portów i lepiej zapadają w pamięć pasażerów. W jaki sposób porty lotnicze w Polsce i Europie wykorzystują kolory do tworzenia swojego wizerunku?
Viagra to lek stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Jego skuteczność i popularność sprawiły, że stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów na świecie. Jednym z charakterystycznych elementów marki jest jej logo – trzyfazowa niebieska tabletka. Ale czy wiesz, dlaczego wybrano właśnie ten kolor? Niebieski kolor jest często kojarzony z zaufaniem, spokojem i profesjonalizmem. Jest to również kolor, który symbolizuje męskość i siłę. Dlatego też został wybrany jako główny kolor logo Viagry, aby podkreślić jej skuteczność i zaufanie, jakim cieszy się wśród mężczyzn. Podobnie jak w przypadku Viagry, wybór koloru dla logo lotniska jest również ważnym elementem budowania marki. Lotniska są miejscami, gdzie ludzie oczekują bezpieczeństwa, niezawodności i profesjonalizmu. Dlatego też wiele lotnisk wybiera kolor niebieski jako główny kolor swojego logo. Artykuł sponsorowanyKolory w logo – jakie jest ich znaczenie?
Każdy kolor w inny sposób oddziałuje na odbiorcę, dlatego umiejętne łączenie barw w logo pozwala wywołać w nim określone emocje. Ma to znaczenie dla kreowania wizerunku, w tym wizerunku portów lotniczych. Działanie lotnisk można porównać do funkcjonowania przedsiębiorstw usługowych i handlowych. Im lepsze skojarzenia z lotniskiem mają pasażerowie, tym chętniej z niego latają. Zainteresowanie pasażerów przekłada się również na zwiększone zyski linii lotniczych i sklepów, które prowadzą działalność na terenie terminala. Podobnie jest z obiektami takimi jak hotel w pobliżu lotniska i parking berlin brandenburg.
Kolory w logo i ich stosowanie w innych elementach identyfikacji wizualnej pomagają budować spójny wizerunek portu lotniczego i znajdujących się w nim obiektów. Dzięki temu lotnisko może nawiązywać do funkcji terminala przesiadkowego dla lotów międzykontynentalnych bądź portu wakacyjnego, z którego latają głównie turyści. Barwy takie jak żółty, pomarańczowy i czerwony kojarzą się z energią i szybkością, odcienie niebieskiego kojarzą się ze spokojem i solidnością, a fioletu z dobrą zabawą. Wielokolorowe logo nawiązuje natomiast do zróżnicowanej oferty portu lotniczego, który może oferować zarówno loty czarterowe z biur podróży, tanie loty, jak i loty rejsowe na długie dystanse do różnych części świata.
Lotnisko we Frankfurcie nad Menem
Największe lotnisko w całych Niemczech działa od 1936 roku. Pasażerowie dolecą z niego do kilkudziesięciu krajów na kilku kontynentach, dlatego jest to jeden z najważniejszych portów lotniczych w Europie. Jakie barwy wybrało lotnisko we Frankfurcie do swojego logo? Logo portu lotniczego nawiązuje do roli węzła przesiadkowego dla lotów na duże odległości. Znak przypomina rozdroże z możliwością wybrania drogi w wielu kierunkach. Kolorystyka utrzymana w odcieniach niebieskiego sprawia, że lotnisko we Frankfurcie kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa i solidnością. Pasażer czuje, że jest w dobrych rękach i może liczyć na pomoc oraz profesjonalizm personelu. Dodatkowo kolor niebieski w wielu badaniach wskazywano jako najpopularniejszy i najbardziej lubiany, dlatego jest dość uniwersalny. Pasażerowie rzadko mają z nim negatywne skojarzenia, co pomaga im zachować spokój podczas długiej podróży lub oczekiwania na lot. Kolor niebieski w swojej identyfikacji wykorzystuje również Parkos na stronie internetowej https://parkos.pl/, gdzie można znaleźć sprawdzone parkingi przy lotniskach.
Lotnisko Katowice-Pyrzowice
Lotnisko Katowice-Pyrzowice wykorzystuje w swoim logo kilka barw. Litera K nawiązuje do nazwy stolicy Górnego Śląska, z kolei jej specyficznie wygięta nóżka przypomina kształt skrzydła samolotu. W logo połączono barwę niebieską, zieloną, czerwoną i żółtą, które w takiej konfiguracji kojarzą się z wielofunkcyjnością. Z lotniska w Pyrzowicach można polecieć w krótkie i długie trasy samolotami czarterowymi, rejsowymi oraz tanimi liniami lotniczymi. Lądują na nim również transportowce. Wielobarwne logo nawiązuje do historii portu lotniczego w Katowicach, który przed laty pełnił funkcję lotniska wojskowego, transportowego, a następnie cywilnego i cywilno-transportowego.