Jak pielęgnować meble tapicerowane?

Strona głównaDomJak pielęgnować meble tapicerowane?
Aktualizacja

Meble tapicerowane to wygodne i stylowe rozwiązania dla domu. Decydując się na ich zakup zwykle chcemy, by była to dobra inwestycja na dłuższy czas. Aby utrzymać meble tapicerowane w doskonałym stanie, konieczna jest ich regularna i prawidłowa pielęgnacja. Jednak jak ją wykonać, by nie zrobić więcej szkód, niż pożytku? W tym artykule przedstawimy najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli tapicerowanych, które pomogą w utrzymaniu ulubionych, tapicerowanych mebli w jak najlepszym stanie.

Artykuł sponsorowany

Tapicerowane meble – charakterystyka

Meble tapicerowane to meble, których powierzchnia pokryta jest materiałem tapicerskim, takim jak tkanina, skóra, aksamit, itp. Do typowych meble tego rodzaju należą sofy, kanapy, narożniki, fotele, krzesła, szezlongi i inne. Tapicerka służy nie tylko do dekoracji, ale także do zapewnienia wygody i komfortu podczas użytkowania mebla. Meble tapicerowane są popularne ze względu na swoją estetykę i wygodę, lecz wymagają regularnej konserwacji i właściwej pielęgnacji, aby utrzymać je w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność.

Jak dbać o meble tapicerowane – najważniejsze zasady

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że meble tapicerowane są mało trwałe i nie nadają się do częstego użytkowania. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku ważnych elementach i przestrzegać podstawowych zasad, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem i funkcjonalnością przez długi czas. Oto najważniejsze z nich:

Systematyczność

Konieczna jest regularna pielęgnacja mebli tapicerowanych, by zachować ich świeżość i pierwotny wygląd. Każde ich użytkowanie wiąże się bowiem z postępującą eksploatacją, natomiast regularne czyszczenie i odświeżanie tapicerki sprawi, że nie dopuścimy do głębokiego wnikania zanieczyszczeń. Natomiast powierzchowny brud z łatwością usuniemy w warunkach domowych, bez szkody dla materiału, którym obity został mebel.

Odpowiednie postępowanie

Oczywiście sama regularność nie wystarczy. Potrzebne jest wykonywanie takich działań, które w żaden sposób nie zaszkodzą tkaninie oraz pozostałym elementom mebla. Zwykle informacje o sposobie czyszczenia i konserwacji produktów znajdują się w wytycznych producenta, zaś postępowanie zgodnie z nimi jest gwarancją utrzymania ich w należytej formie przez jak najdłuższy czas.

Dobór właściwych środków czyszczących

Tapicerki meblowe do czyszczenia wymagają zastosowania odpowiednich środków, które będą dla nich w pełni bezpieczne i nie wyrządzą żadnych szkód. Możliwość zastosowania poszczególnych z nich powinniśmy sprawdzać zarówno na opakowaniu konkretnego preparatu, jak i w wytycznych producenta mebli. Najlepiej, gdy będziemy używać produktów dedykowanych danym rodzajom tkanin, a także wykonamy wcześniej próbę ich działania na niewielkim, mało widocznym fragmencie mebla.

Prawidłowe użytkowanie

Meble tapicerowane powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, a także z dbałością i zachowaniem przez nas wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Duże znaczenie ma ich umiejscowienie – meble tapicerowane nie lubią nadmiernego nasłonecznienia, bowiem w pełnym słońcu będą szybciej płowieć i się zużywać. Jeśli postawimy meble tapicerowane zbyt blisko kuchni, możemy spodziewać się tego, że szybciej przenikną w nią zapachy. Ponadto należy przestrzegać maksymalnego obciążenia mebla, określonego w instrukcji użytkowania, a także unikać nadmiernej wilgoci, która mogłaby spowodować rozwój pleśni i grzybów.

Pielęgnacja poszczególnych tkanin

Istnieje wiele rodzajów tkanin, które mogą być wykorzystane do tapicerowania mebli. Każda z tych tkanin wymaga nieco innej pielęgnacji. Poniżej przedstawiam informacje o pielęgnacji najpopularniejszych tkanin, do których koniecznie trzeba się dostosować, aby zachować nieskazitelny wygląd i trwałość materiałów:

  • bawełna – jedna z naturalnych tkanin, która może skurczyć się podczas prania, dlatego rekomenduje się czyścić meble tapicerowane z bawełny na sucho, natomiast usuwając zanieczyszczenia wymagające użycia wody, należy jak najprędzej usunąć z mebla jej nadmiar;
  • len – kolejna tkaniny naturalna, bardziej trwała i odporna na zużycie, którą można czyścić na mokro, przy użyciu delikatnych detergentów i letniej wody;
  • jedwab – tkaniny z jedwabiu są bardzo eleganckie i miękkie w dotyku, ale są również dość delikatne, stąd też zaleca się ich czyszczenie na sucho, na mokro zaś stosując delikatne środki i chłodnej wody;
  • welur – dość delikatna tkanina, która nie przepada za wodą, najlepiej czyścić ją delikatną, wilgotną ścierką, natomiast najwłaściwsze będzie jedynie jej regularne odkurzanie, zgodnie z kierunkiem włosia;
  • skóra – to trwała i elegancka tkanina, ale wymaga szczególnej pielęgnacji, plamy należy usuwać wilgotną szmatką o delikatnym włosiu, natomiast naturalnej skórze dobrze służy regularne natłuszczanie – najlepiej specjalistycznym preparatem.

Jak zachować piękno mebli tapicerowanych przez długi czas?

Kluczem do sukcesu jest nie tylko odpowiedni sposób użytkowania i właściwa pielęgnacja, ale także zakup mebli z tkaniną obiciową najwyższej jakości. Warto więc postawić na renomowanego dostawcę ekskluzywnych mebli włoskich – ItalMeble. To firma współpracująca z najlepszymi markami, dbającymi o każdy szczegół, a przede wszystkim wysoką jakość używanych do produkcji mebli materiałów – w tym tkanin obiciowych. Dzięki temu zachowują one trwałość przez długi czas, a dzięki prawidłowej i regularnej pielęgnacji także i swój pierwotny wygląd, ciesząc pięknem i funkcjonalnością.

Odpowiednia pielęgnacja mebli tapicerowanych to nie tylko kwestia estetyki, ale także higieny i zdrowia. Brudne i zaniedbane meble mogą przyczynić się do rozwoju chorób alergicznych oraz stanowić źródło nieprzyjemnych zapachów. Dlatego warto zadbać o tą kwestię, by cieszyć się meblami jak najdłuższy czas.

Przeczytaj również

Komenatrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj