Drabiny pionowe są bardzo istotnym elementem wyposażenia budynków. Pomagają dostać się na dach i zejść z niego, a także wspomagają ewakuację. Mogą to być modele stałe lub wysuwane. Na które się zdecydować?
Artykuł sponsorowanyNa co dzień służą do wchodzenia na dach w celu wykonania tam prac serwisowych czy porządkowych. Umieszczone na drodze ewakuacyjnej umożliwiają bezpieczne opuszczenie budynku w razie zagrożenia dla zdrowia i życia spowodowanego pożarem bądź wybuchem. Mowa o drabinach pionowych: aluminiowych, stalowych, stałych bądź wysuwanych. Najlepsze tego typu produkty znaleźć można oferuje crynoline.pl – drabiny ewakuacyjne.
Drabiny ewakuacyjne – uregulowania prawne i rodzaje
Polskie prawo budowlane, a konkretnie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm., stwierdza, że drabina pionowa musi być przymocowana na stałe do budynku, który liczy powyżej jednej kondygnacji. Oznacza to, że każdy dwupiętrowy lub wyższy budynek powinien być wyposażony w drabinę ewakuacyjną. Co ważne, jeżeli różnica poziomów, tzn. wysokość drabiny, przekracza 3 metry, musi to być drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym, zapobiegającym upadkowi z dużej wysokości. Z kolei, jeśli drabina jest wyższa niż 10 metrów, powinna mieć dodatkowe podesty spoczynkowe.
Biorąc to pod uwagę, wyróżnić można dwa główne rodzaje drabin ewakuacyjnych:
1) Zestawy bez kosza ochronnego – stosowane, jeśli różnica poziomów jest mniejsza niż 3 metry ( prawo nie wymaga wówczas dodatkowych środków ochrony przed upadkiem), bądź gdy stosowane są mechaniczne środki zabezpieczenia przed upadkiem, w wąskich szybach (wind, itd.), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych bądź infrastrukturze komunalnej. Warto wybrać drabinę wyposażoną w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak stopnie antypoślizgowe czy uchwyty.
2) Zestawy z koszem ochronnym – wymagane prawnie, kiedy wysokość drabiny przekracza 3 metry. Kosz powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego poziomu ochrony przed upadkiem, jak i zapewnienie użytkownikowi drabiny swobody ruchów. Szczególnie godne polecenia są crynoline.pl – drabiny stalowe z koszem.
Drabiny stałe i wysuwane
Drabiny ewakuacyjne podzielić też można na stałe (często stalowe, aczkolwiek popularnością cieszą się również modele z aluminium) i wysuwane (z reguły aluminiowe). Oba rodzaje stanowią spójny, ergonomiczny system, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Na drabinę wysuwaną warto się zdecydować ze względów estetycznych. Mogą one z powodzeniem stać się elementem wzbogacającym architekturę danego budynku. Mają również tę zaletę, że po złożeniu mogą uniemożliwić osobom niepowołanym wspięcie się na dach lub wyższe kondygnacje. Należy tylko pamiętać o regularnym sprawdzaniu oraz serwisowaniu elementów ruchomych.
Drabiny ewakuacyjne – zasady bezpieczeństwa
Zarówno z drabin wysuwanych, jak i stałych korzystać należy w sposób odpowiedzialny oraz ostrożny. Większość modeli wyposażona jest w szczeble antypoślizgowe, poręcze i uchwyty, w określonych przepisami sytuacjach kosze ochronne, a także inne akcesoria podnoszące poziom bezpieczeństwa. Jednakże nie zwalnia to poruszających się po nich osób z obowiązku zachowania ostrożności. Nie wolno korzystać z drabiny pod wypływem alkoholu i środków odurzających.
Stosowanie się do norm prawnych, odpowiednia jakość drabiny oraz jej montażu, regularna konserwacja i ostrożność podczas użytkowania sprawią, że ze sprzętu tego można w każdej chwili bezpiecznie skorzystać.